Bourns Inc. WS1M47R0J
WS1M47R0J picture photo
Mfg. Part Number
WS1M47R0J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
WS1M47R0J.pdf
Availability of WS1M47R0J
QUANTITY
WS1M47R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of WS1M47R0J
Internal Part NumberEIS-WS1M47R0J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWS
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.374" L (4.50mm x 9.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WS1M47R0J
Related LinksWS1M, WS1M47R0J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
WS1M47R0J Details Description
Related parts for WS1M47R0J
MOSFET N-CH 600V 1.4A I-PAK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 300 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY ALPHA-NUM RED 0.54" CA datasheet.pdf
RES 20 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.0033UF RADIAL datasheet.pdf