Bourns Inc. WS3M1001J
WS3M1001J picture photo
Mfg. Part Number
WS3M1001J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
WS3M1001J.pdf
Availability of WS3M1001J
QUANTITY
WS3M1001J Order Process
Ship out your order
Specifications of WS3M1001J
Internal Part NumberEIS-WS3M1001J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWS
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.610" L (5.50mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WS3M1001J
Related LinksWS3M, WS3M1001J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
WS3M1001J Details Description
Related parts for WS3M1001J
MOSFET N-CH 900V 2.5A TO-220SIS datasheet.pdf
IC COMPARATR DUAL R-R 3/5V 8SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 225W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
BRIDGE RECT 15A 200V GSIB-5S datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf