| Internal Part Number | EIS-WSHM28185L000FEA | |
| Standard Package | 3,500 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Series | WSHM2818 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Resistance (Ohms) | 0.005 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 7W | |
| Composition | Metal Element | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 170°C | |
| Package / Case | 2818 | |
| Supplier Device Package | 2818 | |
| Size / Dimension | 0.280" L x 0.181" W (7.10mm x 4.60mm) | |
| Height | 0.069" (1.75mm) | |