Vishay/Dale WSL0603R0180FEA
WSL0603R0180FEA picture photo
Mfg. Part Number
WSL0603R0180FEA
Brief Description
RES SMD 0.018 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
WSL0603R0180FEA.pdf
Availability of WSL0603R0180FEA
QUANTITY
WSL0603R0180FEA Order Process
Ship out your order
Specifications of WSL0603R0180FEA
Internal Part NumberEIS-WSL0603R0180FEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductWSL0603 Low Value 0.10-W Surface-Mount Power Metal Strip® Resistor
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.018
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSL0603R0180FEA
Related LinksWSL0603, WSL0603R0180FEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSL0603R0180FEA Details Description
Related parts for WSL0603R0180FEA
AC/DC CONVERTER 15V 30W datasheet.pdf
CARDEDGE 28POS .156 BLACK datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf