Vishay/Dale WSL2010R0100FEA18
WSL2010R0100FEA18 picture photo
Mfg. Part Number
WSL2010R0100FEA18
Brief Description
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
WSL2010R0100FEA18.pdf
Availability of WSL2010R0100FEA18
QUANTITY
WSL2010R0100FEA18 Order Process
Ship out your order
Specifications of WSL2010R0100FEA18
Internal Part NumberEIS-WSL2010R0100FEA18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSL-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSL2010R0100FEA18
Related LinksWSL2010R, WSL2010R0100FEA18 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSL2010R0100FEA18 Details Description
Related parts for WSL2010R0100FEA18
TUNING TOOL FLAT 5" datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 48K 44LQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.24KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP BUTTON WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 3 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 22UF 10V 1411 datasheet.pdf