Vishay/Dale WSL2816R0500FEH
WSL2816R0500FEH picture photo
Mfg. Part Number
WSL2816R0500FEH
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 1% 2W 2816
Datasheet Download
WSL2816R0500FEH.pdf
Availability of WSL2816R0500FEH
QUANTITY
WSL2816R0500FEH Order Process
Ship out your order
Specifications of WSL2816R0500FEH
Internal Part NumberEIS-WSL2816R0500FEH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2816
Supplier Device Package2816
Size / Dimension0.280" L x 0.165" W (7.10mm x 4.20mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSL2816R0500FEH
Related LinksWSL2816, WSL2816R0500FEH Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSL2816R0500FEH Details Description
Related parts for WSL2816R0500FEH
SWITCH PB EMERGNCY STOP NON-ILLM datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM 8SO datasheet.pdf
CONN CONTACT SKT CRIMP GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 36VTLA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.5V 300W datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.033UF RADIAL datasheet.pdf