Vishay/Dale WSR2R0200FEA
WSR2R0200FEA picture photo
Mfg. Part Number
WSR2R0200FEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 1% 2W 4527
Datasheet Download
WSR2R0200FEA.pdf
Availability of WSR2R0200FEA
QUANTITY
WSR2R0200FEA Order Process
Ship out your order
Specifications of WSR2R0200FEA
Internal Part NumberEIS-WSR2R0200FEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Element
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / Case4527 J-Lead
Supplier Device Package4527
Size / Dimension0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Height0.100" (2.54mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSR2R0200FEA
Related LinksWSR2R0, WSR2R0200FEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSR2R0200FEA Details Description
Related parts for WSR2R0200FEA
IC PROGRAM 4.380V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 600KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
TIE 5.9 INCH 40LB NATURAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W datasheet.pdf