Triad Magnetics WSU050-4000
WSU050-4000 picture photo
Mfg. Part Number
WSU050-4000
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 20W
Datasheet Download
WSU050-4000.pdf
Availability of WSU050-4000
QUANTITY
WSU050-4000 Order Process
Ship out your order
Specifications of WSU050-4000
Internal Part NumberEIS-WSU050-4000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTriad WSU Power Supply
Featured ProductWSU Series Power Supplies
3D ModelWSU050-4000
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesWSU
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)4A
Power (Watts)20W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel IV
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension3.03" L x 1.89" W x 1.22" H (77.0mm x 48.0mm x 31.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSU050-4000
Related LinksWSU05, WSU050-4000 Datasheet, Triad Magnetics Distributor
WSU050-4000 Details Description
Related parts for WSU050-4000
LED REPL GLOBE E27 ULTRA WHITE datasheet.pdf
IC SUPER Z8 20MHZ ROMLESS 40-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V SMD datasheet.pdf