Triad Magnetics WSU060-2000-R
WSU060-2000-R picture photo
Mfg. Part Number
WSU060-2000-R
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 12W
Datasheet Download
WSU060-2000-R.pdf
Availability of WSU060-2000-R
QUANTITY
WSU060-2000-R Order Process
Ship out your order
Specifications of WSU060-2000-R
Internal Part NumberEIS-WSU060-2000-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTriad WSU Power Supply
3D ModelWSU060-2000-R
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesWSU
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output6V
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel IV
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension2.80" L x 1.69" W x 1.18" H (71.0mm x 43.0mm x 30.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSU060-2000-R
Related LinksWSU060, WSU060-2000-R Datasheet, Triad Magnetics Distributor
WSU060-2000-R Details Description
Related parts for WSU060-2000-R
RES SMD 576 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CIRCUIT SOT23-5 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 680 OHM 5% 1200W datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 9A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
I CORE CHOKE 2.2MH 6A datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYL NATURAL datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf