Triad Magnetics WSU090-3500-R
WSU090-3500-R picture photo
Mfg. Part Number
WSU090-3500-R
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 32W
Datasheet Download
WSU090-3500-R.pdf
Availability of WSU090-3500-R
QUANTITY
WSU090-3500-R Order Process
Ship out your order
Specifications of WSU090-3500-R
Internal Part NumberEIS-WSU090-3500-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTriad WSU Power Supply
Featured ProductWSU Series Power Supplies
3D ModelWSU090-3500-R
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesWSU
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)3.5A
Power (Watts)32W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel IV
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension3.31" L x 2.09" W x 1.22" H (84.0mm x 53.0mm x 31.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max32W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSU090-3500-R
Related LinksWSU090, WSU090-3500-R Datasheet, Triad Magnetics Distributor
WSU090-3500-R Details Description
Related parts for WSU090-3500-R
CONN STRAIN RELIEF 75POS LONG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
XCEDE HD 3W LEFT 4PVH 8 COL datasheet.pdf
CONN PLUG 33POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 2W datasheet.pdf
500 TB PLU PLU R/HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V T/H datasheet.pdf