Stackpole Electronics Inc. WW12FB15R0
WW12FB15R0 picture photo
Mfg. Part Number
WW12FB15R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW12FB15R0.pdf
Availability of WW12FB15R0
QUANTITY
WW12FB15R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12FB15R0
Internal Part NumberEIS-WW12FB15R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12FB15R0
Related LinksWW12F, WW12FB15R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12FB15R0 Details Description
Related parts for WW12FB15R0
REGULATOR 12V-3.3V 7A SIP HORZ H datasheet.pdf
RELAY REED SPST 2A 12V datasheet.pdf
IC DUAL INVERTER GATE 6-DSBGA datasheet.pdf
LED 2MM VERT RED PC MNT datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ/PROG 0.2A 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.7A DL 16MSOP datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED BASED GREEN MDGT FLANGE 6V datasheet.pdf
LCD DPX JPR MM 50/125 2MM datasheet.pdf