Stackpole Electronics Inc. WW12FB23R2
WW12FB23R2 picture photo
Mfg. Part Number
WW12FB23R2
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 23.2 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW12FB23R2.pdf
Availability of WW12FB23R2
QUANTITY
WW12FB23R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12FB23R2
Internal Part NumberEIS-WW12FB23R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)23.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12FB23R2
Related LinksWW12F, WW12FB23R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12FB23R2 Details Description
Related parts for WW12FB23R2
IC OPAMP GP 30MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET FPC .4MM 28POS SMD datasheet.pdf
CONN FFC VERT 36POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .203M 31POS datasheet.pdf
RES 0.178 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf