Stackpole Electronics Inc. WW12FT191R
WW12FT191R picture photo
Mfg. Part Number
WW12FT191R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 191 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW12FT191R.pdf
Availability of WW12FT191R
QUANTITY
WW12FT191R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12FT191R
Internal Part NumberEIS-WW12FT191R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12FT191R
Related LinksWW12F, WW12FT191R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12FT191R Details Description
Related parts for WW12FT191R
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 8SIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 44A 8ULTRASO datasheet.pdf
IC MUX 8CHAN PREC 16-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.2 OHM 0804 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 17K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EXPLOSIONPROOF LIMIT SWES LSX datasheet.pdf
AML51 BUTTON FOR SWES/INDICATORS datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 110POS .050 SMD datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 100A datasheet.pdf