Stackpole Electronics Inc. WW12JBR100
WW12JBR100 picture photo
Mfg. Part Number
WW12JBR100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.1 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW12JBR100.pdf
Availability of WW12JBR100
QUANTITY
WW12JBR100 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12JBR100
Internal Part NumberEIS-WW12JBR100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12JBR100
Related LinksWW12J, WW12JBR100 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12JBR100 Details Description
Related parts for WW12JBR100
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
XFRMR 4PORT 1:2 1.2MH SMD datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 45MA 470 MOHM datasheet.pdf
MODULE POWER datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR KSZ8031RNL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 5W T18 datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf