Stackpole Electronics Inc. WW12JT300R
WW12JT300R picture photo
Mfg. Part Number
WW12JT300R
Brief Description
RES 300 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW12JT300R.pdf
Availability of WW12JT300R
QUANTITY
WW12JT300R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12JT300R
Internal Part NumberEIS-WW12JT300R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12JT300R
Related LinksWW12J, WW12JT300R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12JT300R Details Description
Related parts for WW12JT300R
SSR 2A 125VAC 24VDC ZERO-CROSS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HSNG INSERT SHELL PNL MNT datasheet.pdf
CAP MICA 27PF 10% 300V SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 100LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 20% 1KVDC RAD datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf