Stackpole Electronics Inc. WW1FT113R
WW1FT113R picture photo
Mfg. Part Number
WW1FT113R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 113 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW1FT113R.pdf
Availability of WW1FT113R
QUANTITY
WW1FT113R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1FT113R
Internal Part NumberEIS-WW1FT113R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)113
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1FT113R
Related LinksWW1F, WW1FT113R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1FT113R Details Description
Related parts for WW1FT113R
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 10V SL 0402 datasheet.pdf
MOD PWR ENT 2PL RED SW QC 1.5PNL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
5018 LEDA MOON MODULE GREEN datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG SLATE 100' datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
LOCATOR 12 GAGE FOR DMC datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf