Stackpole Electronics Inc. WW1FT432R
WW1FT432R picture photo
Mfg. Part Number
WW1FT432R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 432 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW1FT432R.pdf
Availability of WW1FT432R
QUANTITY
WW1FT432R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1FT432R
Internal Part NumberEIS-WW1FT432R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)432
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1FT432R
Related LinksWW1F, WW1FT432R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1FT432R Details Description
Related parts for WW1FT432R
TRANS NPN 100V 3A DPAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
REPLACEMENT SPINDLE KIT SLIDE/CO datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FRAM datasheet.pdf
CAP 3.3 UF 20% 50 V datasheet.pdf