Stackpole Electronics Inc. WW1FT5R90
WW1FT5R90 picture photo
Mfg. Part Number
WW1FT5R90
Brief Description
RES 5.9 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW1FT5R90.pdf
Availability of WW1FT5R90
QUANTITY
WW1FT5R90 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1FT5R90
Internal Part NumberEIS-WW1FT5R90
Standard Package2,500
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1FT5R90
Related LinksWW1F, WW1FT5R90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1FT5R90 Details Description
Related parts for WW1FT5R90
FERRULE INS VNL AWG16 BK 5/8" datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.55A 70 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf