Stackpole Electronics Inc. WW1FT66R5
WW1FT66R5 picture photo
Mfg. Part Number
WW1FT66R5
Brief Description
RES 66.5 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW1FT66R5.pdf
Availability of WW1FT66R5
QUANTITY
WW1FT66R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1FT66R5
Internal Part NumberEIS-WW1FT66R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1FT66R5
Related LinksWW1F, WW1FT66R5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1FT66R5 Details Description
Related parts for WW1FT66R5
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
2-WAY PLUG T/H PANEL MT W/SEAL datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 2W SMBJ datasheet.pdf
BERG 0.100" DUAL datasheet.pdf