Stackpole Electronics Inc. WW1JB2R00
WW1JB2R00 picture photo
Mfg. Part Number
WW1JB2R00
Brief Description
RES 2 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW1JB2R00.pdf
Availability of WW1JB2R00
QUANTITY
WW1JB2R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1JB2R00
Internal Part NumberEIS-WW1JB2R00
Standard Package1,000
SeriesWW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1JB2R00
Related LinksWW1J, WW1JB2R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1JB2R00 Details Description
Related parts for WW1JB2R00
RES SMD 2.74M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 29.4912MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 500V C0H RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 1A DO41 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 40POS R/A GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 3.2A TO-251 datasheet.pdf