Techflex WWN2.75BK50
WWN2.75BK50 picture photo
Mfg. Part Number
WWN2.75BK50
Manufacturer
Product Category
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Brief Description
WELD WRAP 2 3/4" BLACK 50'
Datasheet Download
WWN2.75BK50.pdf
Availability of WWN2.75BK50
QUANTITY
WWN2.75BK50 Order Process
Ship out your order
Specifications of WWN2.75BK50
Internal Part NumberEIS-WWN2.75BK50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilySpiral Wrap, Expandable Sleeving
SeriesWeldwrap
TypeSelf Wrap (Split Flexible Tube)
Diameter2.750" (69.8mm)
Diameter - Maximum-
Length50' (15.24m)
MaterialFiberglass
FeaturesAbrasion Resistant, Flame Retardant, High Temperature, Hook and Loop Closure Strip
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WWN2.75BK50
Related LinksWWN2., WWN2.75BK50 Datasheet, Techflex Distributor
WWN2.75BK50 Details Description
Related parts for WWN2.75BK50
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
TAPE POLY FOAM 1/2" X 5YD datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 2.54MM VERT datasheet.pdf
IC CLK PCIE/SATA CK409/10 48SSOP datasheet.pdf
RES 470K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.5VOUT 50W datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/5W 0805 datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf