Vishay/BCcomponents WYO102MCMBLEKR
WYO102MCMBLEKR picture photo
Mfg. Part Number
WYO102MCMBLEKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WYO102MCMBLEKR.pdf
Availability of WYO102MCMBLEKR
QUANTITY
WYO102MCMBLEKR Order Process
Ship out your order
Specifications of WYO102MCMBLEKR
Internal Part NumberEIS-WYO102MCMBLEKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWYO
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WYO102MCMBLEKR
Related LinksWYO102M, WYO102MCMBLEKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WYO102MCMBLEKR Details Description
Related parts for WYO102MCMBLEKR
IC MCU 8BIT 768B OTP 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 6NS 84PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.2 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
VARISTOR 558V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf