Vishay/BCcomponents WYO102MCMBRAKR
WYO102MCMBRAKR picture photo
Mfg. Part Number
WYO102MCMBRAKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WYO102MCMBRAKR.pdf
Availability of WYO102MCMBRAKR
QUANTITY
WYO102MCMBRAKR Order Process
Ship out your order
Specifications of WYO102MCMBRAKR
Internal Part NumberEIS-WYO102MCMBRAKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWYO
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WYO102MCMBRAKR
Related LinksWYO102M, WYO102MCMBRAKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WYO102MCMBRAKR Details Description
Related parts for WYO102MCMBRAKR
IC 3-5.5V LINE DRVR/RCVR 16-SSOP datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC PWR AMP RF 2700MHZ TO-272-14 datasheet.pdf
PC612 FEDERLEI datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf