Intersil X5001S8IZ
X5001S8IZ picture photo
Mfg. Part Number
X5001S8IZ
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC SUPERVISOR CPU 8-SOIC
Datasheet Download
X5001S8IZ.pdf
Availability of X5001S8IZ
QUANTITY
X5001S8IZ Order Process
Ship out your order
Specifications of X5001S8IZ
Internal Part NumberEIS-X5001S8IZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2015
PCN Assembly/OriginAlternate Manufacturing Site 05/Feb/2014
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTube
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset Timeout100 ms Minimum
Voltage - Threshold4.38V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X5001S8IZ
Related LinksX500, X5001S8IZ Datasheet, Intersil Distributor
X5001S8IZ Details Description
Related parts for X5001S8IZ
FIXED IND 500NH 78A 0.42 MOHM datasheet.pdf
IC DUAL SCHMITT-TRIG INV SOT23-6 datasheet.pdf
CAP MICA 51PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM 10A FASTON datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
TOOL CRIMPING TURNED CONTACTS datasheet.pdf
I/O MOD 16 DIGITAL 16 SOLID ST datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf