Texas Instruments X66AK2H12AAAW24
X66AK2H12AAAW24 picture photo
Mfg. Part Number
X66AK2H12AAAW24
Manufacturer
Product Category
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Brief Description
IC DSP ARM SOC PBGA
Datasheet Download
X66AK2H12AAAW24.pdf
Availability of X66AK2H12AAAW24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
X66AK2H12AAAW24 Order Process
Ship out your order
Specifications of X66AK2H12AAAW24
Internal Part NumberEIS-X66AK2H12AAAW24
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package21
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
Series66AK2Hx KeyStone Multicore
PackagingTray
TypeDSP+ARM®
InterfaceEBI/EMI, Ethernet, DMA, I²C, Serial RapidIO, SPI, UART/USART, USB 3.0
Clock Rate1.2GHz DSP, 1.4GHz ARM®
Non-Volatile MemoryROM (384 kB)
On-Chip RAM12.75MB
Voltage - I/O0.85V, 1.0V, 1.35V, 1.5V, 1.8V, 3.3V
Voltage - CoreVariable
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1517-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1517-FCBGA (40x40)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X66AK2H12AAAW24
Related LinksX66AK2H, X66AK2H12AAAW24 Datasheet, Texas Instruments Distributor
X66AK2H12AAAW24 Details Description
Related parts for X66AK2H12AAAW24
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
FILTER POWER LINE 100A 250V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 30PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 4V NP0 1206 datasheet.pdf
IC MODULE MINI JOYSTICK SMD datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 7A 8-HUML datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf