Intersil X9250TS24-2.7T1
X9250TS24-2.7T1 picture photo
Mfg. Part Number
X9250TS24-2.7T1
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC XDCP QUAD 256-TAP 100K 24SOIC
Datasheet Download
X9250TS24-2.7T1.pdf
Availability of X9250TS24-2.7T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
X9250TS24-2.7T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of X9250TS24-2.7T1
Internal Part NumberEIS-X9250TS24-2.7T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)5 (48 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
SeriesXDCP™
PackagingTape & Reel (TR)
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits4
Number of Taps256
Resistance (Ohms)100k
InterfaceSPI
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)±300 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)150
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package24-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X9250TS24-2.7T1
Related LinksX9250TS, X9250TS24-2.7T1 Datasheet, Intersil Distributor
X9250TS24-2.7T1 Details Description
Related parts for X9250TS24-2.7T1
JUMPER-H1507TR/A2015S/X 4" datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
MUX/DEMUX 12-24BIT 2:1 56SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 881MHZ 0805 datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1-48" CLEAR datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
TOOL HAND PRESS CRIMPER datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 SLVR datasheet.pdf
M804 2C 2#12 PIN RECP OM datasheet.pdf
2.5 kV Isolated RS-485 Transceivers with Integrated Transformer Driver IC datasheet.pdf