Intersil X9258US24-2.7T1
X9258US24-2.7T1 picture photo
Mfg. Part Number
X9258US24-2.7T1
Brief Description
IC DGTL POT QUAD 50K 24SOIC
Datasheet Download
X9258US24-2.7T1.pdf
Availability of X9258US24-2.7T1
QUANTITY
X9258US24-2.7T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of X9258US24-2.7T1
Internal Part NumberEIS-X9258US24-2.7T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesXDCP™
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Taps256
Resistance (Ohms)50k
InterfaceI²C
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
FeaturesSelectable Address
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)±300 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)150
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package24-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X9258US24-2.7T1
Related LinksX9258US, X9258US24-2.7T1 Datasheet, Intersil Distributor
X9258US24-2.7T1 Details Description
Related parts for X9258US24-2.7T1
IC AMP AUDIO PWR 4.7W MONO 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 20-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 2% 16VDC 1206 datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZB24 M25 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf