Intersil X9428YV14IZT1
X9428YV14IZT1 picture photo
Mfg. Part Number
X9428YV14IZT1
Brief Description
IC DGTL POT 2K 1CH 14TSSOP
Datasheet Download
X9428YV14IZT1.pdf
Availability of X9428YV14IZT1
QUANTITY
X9428YV14IZT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of X9428YV14IZT1
Internal Part NumberEIS-X9428YV14IZT1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)5 (48 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Nov/2011
Standard Package2,500
SeriesXDCP™
PackagingTape & Reel (TR)
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps64
Resistance (Ohms)2.5k
InterfaceI²C
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply5V
FeaturesSelectable Address
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)±300 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)40
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X9428YV14IZT1
Related LinksX9428Y, X9428YV14IZT1 Datasheet, Intersil Distributor
X9428YV14IZT1 Details Description
Related parts for X9428YV14IZT1
IC MCU 8BIT 16KB OTP 84PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 3A 24 MOHM SMD datasheet.pdf
BATTERY PK 9.0V AA SIZE ALKALINE datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.4A 148 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 1.29K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100 SGHT TAIL datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf