| Internal Part Number | EIS-X9429YV14T1 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Series | XDCP™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Taper | Linear | |
| Configuration | Potentiometer | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Number of Taps | 64 | |
| Resistance (Ohms) | 2.5k | |
| Interface | I²C | |
| Memory Type | Non-Volatile | |
| Voltage - Supply | 5V | |
| Features | Selectable Address | |
| Tolerance | ±20% | |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±300 ppm/°C | |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) | 150 | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | X9429YV14T1 | |
| Related Links | X9429, X9429YV14T1 Datasheet, Intersil Distributor | |
 | 87437-1433 | CONN HEADER 14POS 1.5MM VERT SMD | datasheet.pdf | |