Digi International XBP24-Z7UIT-001
XBP24-Z7UIT-001 picture photo
Mfg. Part Number
XBP24-Z7UIT-001
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
XBEE PRO SET 50MW U.FL ANTENNA
Datasheet Download
XBP24-Z7UIT-001.pdf
Availability of XBP24-Z7UIT-001
QUANTITY
XBP24-Z7UIT-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of XBP24-Z7UIT-001
Internal Part NumberEIS-XBP24-Z7UIT-001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsXBee™ Family Chart
XBee Migration Guide
Product Training ModulesMaximizing Range in Wireless Communications
How to Perform a Range Test Between Two XBee Modules
Chat Session via XBee
Video FileXBees Soar into Space on NASA Rocket
PCN Design/SpecificationRelease of XCTU 6.2 16/Jun/2015
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
SeriesXBee-Pro®
PackagingBulk
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD > 1GHZ
Protocol-
ModulationDSSS
Frequency2.4GHz
Data Rate250kbps
Power - Output17dBm
Sensitivity-102dBm
Serial InterfacesUART
Antenna TypeNot Included, U.FL
Memory Size-
Voltage - Supply3 V ~ 3.4 V
Current - Receiving45mA
Current - Transmitting295mA
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XBP24-Z7UIT-001
Related LinksXBP24-Z, XBP24-Z7UIT-001 Datasheet, Digi International Distributor
XBP24-Z7UIT-001 Details Description
Related parts for XBP24-Z7UIT-001
CAP THIN FILM 0.6PF 25V 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
CONN IDC SKT 24POS W/POL 15 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 250V datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 6TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.2A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
AM2161SC3-1-1 GUIDE BUSHING datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 1W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf