| Internal Part Number | EIS-XBP24-Z7WIT-006J | |
| Packaging | Bulk | |
| RF Family/Standard | General ISM/SRD > 1GHZ | |
| Protocol | - | |
| Modulation | DSSS | |
| Frequency | 2.4GHz | |
| Serial Interfaces | UART | |
| Antenna Type | Integrated, Wire Antenna | |
| Memory Size | - | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.4 V | |
| Current - Receiving | 45mA | |
| Current - Transmitting | 170mA | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |