Xilinx XC2S100-6TQ144C
XC2S100-6TQ144C picture photo
Mfg. Part Number
XC2S100-6TQ144C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 92 I/O 144TQFP
Datasheet Download
XC2S100-6TQ144C.pdf
Availability of XC2S100-6TQ144C
QUANTITY
XC2S100-6TQ144C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2S100-6TQ144C
Internal Part NumberEIS-XC2S100-6TQ144C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationShipping Tray TQ144 and TQG144 12/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-II
Number of LABs/CLBs600
Number of Logic Elements/Cells2700
Total RAM Bits40960
Number of I/O92
Number of Gates100000
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-TQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC2S100-6TQ144C
Related LinksXC2S100, XC2S100-6TQ144C Datasheet, Xilinx Distributor
XC2S100-6TQ144C Details Description
Related parts for XC2S100-6TQ144C
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 160KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 44POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 160K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 4POS 0.50MM R/A datasheet.pdf