Xilinx XC2S100E-6FG256C
XC2S100E-6FG256C picture photo
Mfg. Part Number
XC2S100E-6FG256C
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
IC FPGA 176 I/O 256FBGA
Datasheet Download
XC2S100E-6FG256C.pdf
Availability of XC2S100E-6FG256C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC2S100E-6FG256C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2S100E-6FG256C
Internal Part NumberEIS-XC2S100E-6FG256C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XC2S100E-6FG256CXC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full DetailsSpartan-II FPGA
SeriesXC2S100E
Lifecycle status-
RoHS Status-
HTS Code8542.39.00.00
Number of CLBs-
Package CodeBGA
Surface MountSMD/Through Hole
Moisture Sensitivity Level-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC2S100E-6FG256C
Alternative Part (Replacement)EIS-XC2S100E-6FG256C
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Product CategorySpartan-II FPGA Family
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type Spartan-II FPGA Family
Related LinksXC2S100E, XC2S100E-6FG256C Datasheet, Xilinx Distributor
XC2S100E-6FG256C Details Description
Related parts for XC2S100E-6FG256C
CONN PIN WIRE 16-14AWG TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC SMC datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 150V 3.5A SOD64 datasheet.pdf