Xilinx XC2V2000-5FF896I
XC2V2000-5FF896I picture photo
Mfg. Part Number
XC2V2000-5FF896I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 624 I/O 896FCBGA
Datasheet Download
XC2V2000-5FF896I.pdf
Availability of XC2V2000-5FF896I
QUANTITY
XC2V2000-5FF896I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC2V2000-5FF896I
Internal Part NumberEIS-XC2V2000-5FF896I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan, Virtex, XC17V00 24/Apr/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-II
Number of LABs/CLBs2688
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits1032192
Number of I/O624
Number of Gates2000000
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case896-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package896-FCBGA (31x31)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC2V2000-5FF896I
Related LinksXC2V2000, XC2V2000-5FF896I Datasheet, Xilinx Distributor
XC2V2000-5FF896I Details Description
Related parts for XC2V2000-5FF896I
RES 9.1K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 270 OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 20% 1410 datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 26POS datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1A 600V DB datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 15VOUT 1W datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf