Xilinx XC3042-70CQ100M
XC3042-70CQ100M picture photo
Mfg. Part Number
XC3042-70CQ100M
Brief Description
IC FPGA 74 I/O 84PLCC
Datasheet Download
XC3042-70CQ100M.pdf
Availability of XC3042-70CQ100M
QUANTITY
XC3042-70CQ100M Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3042-70CQ100M
Internal Part NumberEIS-XC3042-70CQ100M
Delivery TimeIn stock, ship XC3042-70CQ100MXC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full DetailsField Programmable Gate Array (FPGA)
SeriesXC3042-7
Lifecycle status-
RoHS Status-
HTS Code8542.39.00.00
Number of CLBs-
Package CodeQFP1
Surface MountSMD/Through Hole
Moisture Sensitivity Level-
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XC3042-70CQ100M
Alternative Part (Replacement)EIS-XC3042-70CQ100M
DistributorEIS LIMITED
Product CategoryXC3000 Series FPGAs
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type XC3000 Series FPGAs
Related LinksXC3042-, XC3042-70CQ100M Datasheet, Xilinx Distributor
XC3042-70CQ100M Details Description
Related parts for XC3042-70CQ100M
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 120TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
FILTER SAW RF 465.00MHZ SMD datasheet.pdf
HEATSHRINK ITCSN datasheet.pdf
30+30 DIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
UM4254 UNIVERSAL CHRYS SPEC datasheet.pdf
SOCKET JUNCTION MODULES datasheet.pdf
350 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf