Xilinx XC3S1000-4FG456I
XC3S1000-4FG456I picture photo
Mfg. Part Number
XC3S1000-4FG456I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 333 I/O 456FBGA
Datasheet Download
XC3S1000-4FG456I.pdf
Availability of XC3S1000-4FG456I
QUANTITY
XC3S1000-4FG456I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3S1000-4FG456I
Internal Part NumberEIS-XC3S1000-4FG456I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationFG(G) and BG(G) Wire Bond 25/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-3
Number of LABs/CLBs1920
Number of Logic Elements/Cells17280
Total RAM Bits442368
Number of I/O333
Number of Gates1000000
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case456-BBGA
Supplier Device Package456-FBGA (23x23)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC3S1000-4FG456I
Related LinksXC3S1000, XC3S1000-4FG456I Datasheet, Xilinx Distributor
XC3S1000-4FG456I Details Description
Related parts for XC3S1000-4FG456I
FIXED IND 6.8UH 2.4A 150 MOHM datasheet.pdf
RES 10 OHM 20W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A DL TIN datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSI GAUGE SMD datasheet.pdf
FBCON DP CG TERMINAL 24V datasheet.pdf
DISPLAY 630NM RED 2DIG 0.4 TH datasheet.pdf
SLMT,STR,SNB datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 21C S 20" WHT JACKS datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 45A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf