Xilinx XC3S100E-5TQG144C
XC3S100E-5TQG144C picture photo
Mfg. Part Number
XC3S100E-5TQG144C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 108 I/O 144TQFP
Datasheet Download
XC3S100E-5TQG144C.pdf
Availability of XC3S100E-5TQG144C
QUANTITY
XC3S100E-5TQG144C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3S100E-5TQG144C
Internal Part NumberEIS-XC3S100E-5TQG144C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationShipping Tray TQ144 and TQG144 12/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-3E
Number of LABs/CLBs240
Number of Logic Elements/Cells2160
Total RAM Bits73728
Number of I/O108
Number of Gates100000
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-TQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC3S100E-5TQG144C
Related LinksXC3S100E, XC3S100E-5TQG144C Datasheet, Xilinx Distributor
XC3S100E-5TQG144C Details Description
Related parts for XC3S100E-5TQG144C
SENSOR HI-IMP 15PSID DIP PKG datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS W/SKT BOX datasheet.pdf
IC GATE OR 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 39POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V datasheet.pdf