Xilinx XC3S50A-4TQ144C
XC3S50A-4TQ144C picture photo
Mfg. Part Number
XC3S50A-4TQ144C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 108 I/O 144TQFP
Datasheet Download
XC3S50A-4TQ144C.pdf
Availability of XC3S50A-4TQ144C
QUANTITY
XC3S50A-4TQ144C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC3S50A-4TQ144C
Internal Part NumberEIS-XC3S50A-4TQ144C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesExtended Spartan 3A FPGA Family
PCN Design/SpecificationShipping Tray TQ144 and TQG144 12/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-3A
Number of LABs/CLBs176
Number of Logic Elements/Cells1584
Total RAM Bits55296
Number of I/O108
Number of Gates50000
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-TQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC3S50A-4TQ144C
Related LinksXC3S50A, XC3S50A-4TQ144C Datasheet, Xilinx Distributor
XC3S50A-4TQ144C Details Description
Related parts for XC3S50A-4TQ144C
RES ARRAY 13 RES 120K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 120MA 3.1 OHM TH datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 240V 50MA RADIAL datasheet.pdf
IDC CABLE- ASC50B/AE50G/ASC50B datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,RED,ENHCD,C5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
KIT DEV XBEE 802.15.4 SERIES1 datasheet.pdf
SR BTS PC RA 11 ASY C datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT PIN datasheet.pdf