Xilinx XC4006E-2TQ144C
XC4006E-2TQ144C picture photo
Mfg. Part Number
XC4006E-2TQ144C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 113 I/O 144TQFP
Datasheet Download
XC4006E-2TQ144C.pdf
Availability of XC4006E-2TQ144C
QUANTITY
XC4006E-2TQ144C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC4006E-2TQ144C
Internal Part NumberEIS-XC4006E-2TQ144C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesXC4000E/X
Number of LABs/CLBs256
Number of Logic Elements/Cells608
Total RAM Bits8192
Number of I/O113
Number of Gates6000
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-TQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC4006E-2TQ144C
Related LinksXC4006E, XC4006E-2TQ144C Datasheet, Xilinx Distributor
XC4006E-2TQ144C Details Description
Related parts for XC4006E-2TQ144C
CONN HEADER 3POS R/A 15GOLD T/H datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 94KSPS 8-UMAX datasheet.pdf
IC OPAMP GP 38MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 150POS DUAL .635MM SMD datasheet.pdf
RES 442 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 55V 3.4A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CAP FILM 360NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf