| Internal Part Number | EIS-XC4VSX55-10FF1148I | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 24 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array) | |
| Series | Virtex®-4 SX | |
| Number of LABs/CLBs | 6144 | |
| Number of Logic Elements/Cells | 55296 | |
| Total RAM Bits | 5898240 | |
| Number of I/O | 640 | |
| Number of Gates | - | |
| Voltage - Supply | 1.14 V ~ 1.26 V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C | |
| Package / Case | 1148-BBGA, FCBGA | |
| Supplier Device Package | 1148-FCPBGA (35x35) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | XC4VSX55-10FF1148I | |
| Related Links | XC4VSX55-, XC4VSX55-10FF1148I Datasheet, Xilinx Distributor | |
 | 1848892 | TERM BLOCK PLUG 2POS STR 7.62MM | datasheet.pdf | |