Xilinx XC5202-6PC84C
XC5202-6PC84C picture photo
Mfg. Part Number
XC5202-6PC84C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 65 I/O 84PLCC
Datasheet Download
XC5202-6PC84C.pdf
Availability of XC5202-6PC84C
QUANTITY
XC5202-6PC84C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC5202-6PC84C
Internal Part NumberEIS-XC5202-6PC84C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLXC1700, 5200, HQ, SCD Families 19/Jul/2010
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesXC5200
Number of LABs/CLBs64
Number of Logic Elements/Cells256
Total RAM Bits-
Number of I/O65
Number of Gates3000
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case84-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package84-PLCC (29.31x29.31)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC5202-6PC84C
Related LinksXC5202, XC5202-6PC84C Datasheet, Xilinx Distributor
XC5202-6PC84C Details Description
Related parts for XC5202-6PC84C
TRANS NPN 80V 1.5A TO126 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 64 MOHM SMD datasheet.pdf