NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. XC56309AG100A
XC56309AG100A picture photo
Mfg. Part Number
XC56309AG100A
Manufacturer
Product Category
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Brief Description
IC DSP 24BIT 100MHZ 144-TQFP
Datasheet Download
XC56309AG100A.pdf
Availability of XC56309AG100A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC56309AG100A Order Process
Ship out your order
Specifications of XC56309AG100A
Internal Part NumberEIS-XC56309AG100A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDSP56309 Devices 09/Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesDSP563xx
PackagingTray
TypeFixed Point
InterfaceHost Interface, SSI, SCI
Clock Rate100MHz
Non-Volatile MemoryROM (576 B)
On-Chip RAM24kB
Voltage - I/O3.30V
Voltage - Core3.30V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC56309AG100A
XC56309AG100A Details Description
Related parts for XC56309AG100A
CABLE ENTRY HOUSING 10POS datasheet.pdf
CONN PLUG FH 40POS .050 VERT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
ROLL, HOOK & LOOP, 1/2" X 25-YD, datasheet.pdf
LABEL datasheet.pdf
MOD LASER CML 100GHZ 200KM datasheet.pdf