Xilinx XC5VFX100T-1FFG1136C
XC5VFX100T-1FFG1136C picture photo
Mfg. Part Number
XC5VFX100T-1FFG1136C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA
Datasheet Download
XC5VFX100T-1FFG1136C.pdf
Availability of XC5VFX100T-1FFG1136C
QUANTITY
XC5VFX100T-1FFG1136C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC5VFX100T-1FFG1136C
Internal Part NumberEIS-XC5VFX100T-1FFG1136C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-5 FXT
Number of LABs/CLBs8000
Number of Logic Elements/Cells102400
Total RAM Bits8404992
Number of I/O640
Number of Gates-
Voltage - Supply0.95 V ~ 1.05 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case1136-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1136-FCBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC5VFX100T-1FFG1136C
Related LinksXC5VFX100T, XC5VFX100T-1FFG1136C Datasheet, Xilinx Distributor
XC5VFX100T-1FFG1136C Details Description
Related parts for XC5VFX100T-1FFG1136C
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 28DIP datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2924 datasheet.pdf
TOOL LOCATOR MINI SIZE 20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
22AWG 20C 300V UNSHIELDED MPPE datasheet.pdf