Xilinx XC5VLX50-3FFG1153C
XC5VLX50-3FFG1153C picture photo
Mfg. Part Number
XC5VLX50-3FFG1153C
Brief Description
IC FPGA 560 I/O 1153FCBGA
Datasheet Download
XC5VLX50-3FFG1153C.pdf
Availability of XC5VLX50-3FFG1153C
QUANTITY
XC5VLX50-3FFG1153C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC5VLX50-3FFG1153C
Internal Part NumberEIS-XC5VLX50-3FFG1153C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesVirtex®-5 LX
Number of LABs/CLBs3600
Number of Logic Elements/Cells46080
Total RAM Bits1769472
Number of I/O560
Number of Gates-
Voltage - Supply0.95 V ~ 1.05 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case1153-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1153-FCBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC5VLX50-3FFG1153C
Related LinksXC5VLX50-, XC5VLX50-3FFG1153C Datasheet, Xilinx Distributor
XC5VLX50-3FFG1153C Details Description
Related parts for XC5VLX50-3FFG1153C
LED BLUE-GREEN CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 3.5A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 12pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 1.09K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED AMST-UWBJ NEU WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
IC REDRIVER LVDS 1CH 28TSSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
POT 6 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
VARISTOR 389V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 390 OHM 9SRT datasheet.pdf