Xilinx XC5VSX240T-1FFG1738I
XC5VSX240T-1FFG1738I picture photo
Mfg. Part Number
XC5VSX240T-1FFG1738I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 960 I/O 1738FCBGA
Datasheet Download
XC5VSX240T-1FFG1738I.pdf
Availability of XC5VSX240T-1FFG1738I
QUANTITY
XC5VSX240T-1FFG1738I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC5VSX240T-1FFG1738I
Internal Part NumberEIS-XC5VSX240T-1FFG1738I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-5 SXT
Number of LABs/CLBs18720
Number of Logic Elements/Cells239616
Total RAM Bits19021824
Number of I/O960
Number of Gates-
Voltage - Supply0.95 V ~ 1.05 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case1738-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1738-FCBGA (42.5x42.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC5VSX240T-1FFG1738I
Related LinksXC5VSX240T, XC5VSX240T-1FFG1738I Datasheet, Xilinx Distributor
XC5VSX240T-1FFG1738I Details Description
Related parts for XC5VSX240T-1FFG1738I
RES SMD 71.5K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC QUAD 2-IN MUX 3-ST 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 50W datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 2WIRE 20-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 15POS 2.00MM datasheet.pdf
RES 750K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 220K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 33MM datasheet.pdf
MODULE MALE 8POS CRIMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 410MW SOD123 datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf