| Internal Part Number | EIS-XC5VSX95T-1FF1136I | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Packaging | Virtex-5, SXT FPGA 11/March/2008 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array) | |
| Series | Virtex®-5 SXT | |
| Number of LABs/CLBs | 7360 | |
| Number of Logic Elements/Cells | 94208 | |
| Total RAM Bits | 8994816 | |
| Number of I/O | 640 | |
| Number of Gates | - | |
| Voltage - Supply | 0.95 V ~ 1.05 V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C | |