Xilinx XC6SLX100-L1FGG676I
XC6SLX100-L1FGG676I picture photo
Mfg. Part Number
XC6SLX100-L1FGG676I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 480 I/O 676FBGA
Datasheet Download
XC6SLX100-L1FGG676I.pdf
Availability of XC6SLX100-L1FGG676I
QUANTITY
XC6SLX100-L1FGG676I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC6SLX100-L1FGG676I
Internal Part NumberEIS-XC6SLX100-L1FGG676I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationFG(G) and BG(G) Wire Bond 25/Jan/2013
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan® 6 LX
Number of LABs/CLBs7911
Number of Logic Elements/Cells101261
Total RAM Bits4939776
Number of I/O480
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case676-BGA
Supplier Device Package676-FBGA (27x27)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC6SLX100-L1FGG676I
Related LinksXC6SLX100, XC6SLX100-L1FGG676I Datasheet, Xilinx Distributor
XC6SLX100-L1FGG676I Details Description
Related parts for XC6SLX100-L1FGG676I
CONN RING 8 AWG #10 AMPLI-BOND datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM R/A T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV JB 1808 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf