Xilinx XC6VLX365T-2FF1156I
XC6VLX365T-2FF1156I picture photo
Mfg. Part Number
XC6VLX365T-2FF1156I
Brief Description
IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA
Datasheet Download
XC6VLX365T-2FF1156I.pdf
Availability of XC6VLX365T-2FF1156I
QUANTITY
XC6VLX365T-2FF1156I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC6VLX365T-2FF1156I
Internal Part NumberEIS-XC6VLX365T-2FF1156I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PCN Assembly/OriginSubstrate Supplier Addition 03/Nov/2014
Standard Package24
SeriesVirtex® 6 LXT
Number of LABs/CLBs28440
Number of Logic Elements/Cells364032
Total RAM Bits15335424
Number of I/O600
Number of Gates-
Voltage - Supply0.95 V ~ 1.05 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case1156-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1156-FCBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC6VLX365T-2FF1156I
Related LinksXC6VLX365, XC6VLX365T-2FF1156I Datasheet, Xilinx Distributor
XC6VLX365T-2FF1156I Details Description
Related parts for XC6VLX365T-2FF1156I
TRANSFORMER 230 TO 115VAC 300VA datasheet.pdf
IC GATE OR 2CH 4-INP 14-SO datasheet.pdf
SWITCH LEVER FORM SPDT 15A datasheet.pdf
SW ROTARY DIP DEC YEL STRAIGHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TAPE PROTECT POLY 4"X300' datasheet.pdf
RES 180K OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf