Xilinx XC7A100T-1FTG256C
XC7A100T-1FTG256C picture photo
Mfg. Part Number
XC7A100T-1FTG256C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 170 I/O 256FTBGA
Datasheet Download
XC7A100T-1FTG256C.pdf
Availability of XC7A100T-1FTG256C
QUANTITY
XC7A100T-1FTG256C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC7A100T-1FTG256C
Internal Part NumberEIS-XC7A100T-1FTG256C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowering Series 7 Xilinx FPGAs with TI Power Management Solutions
Featured ProductArtix®-7 FPGA
PCN Design/SpecificationZynq-7000 Datasheet Update 02/Jun/2014
PCN Assembly/OriginAdditional Wafer Fabrication 16/Dec/2013
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesArtix-7
Number of LABs/CLBs7925
Number of Logic Elements/Cells101440
Total RAM Bits4976640
Number of I/O170
Number of Gates-
Voltage - Supply0.95 V ~ 1.05 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case256-LBGA
Supplier Device Package256-FTBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC7A100T-1FTG256C
Related LinksXC7A100T, XC7A100T-1FTG256C Datasheet, Xilinx Distributor
XC7A100T-1FTG256C Details Description
Related parts for XC7A100T-1FTG256C
IC TRGISTERED TRANSCVR 56SSOP datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
FIXED IND 780NH 15A 2.6 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC XO 28.63636MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
2.0 WTB HDR ASSY ST 8CKT datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR RA SMT CLIP 30AU datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf