Xilinx XC7A50T-L1FTG256I
XC7A50T-L1FTG256I picture photo
Mfg. Part Number
XC7A50T-L1FTG256I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA ARTIX7 250 I/O 256FTBGA
Datasheet Download
XC7A50T-L1FTG256I.pdf
Availability of XC7A50T-L1FTG256I
QUANTITY
XC7A50T-L1FTG256I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC7A50T-L1FTG256I
Internal Part NumberEIS-XC7A50T-L1FTG256I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesArtix-7
Number of LABs/CLBs4075
Number of Logic Elements/Cells52160
Total RAM Bits2764800
Number of I/O170
Number of Gates-
Voltage - Supply0.95 V ~ 1.05 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case256-LBGA
Supplier Device Package256-FTBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC7A50T-L1FTG256I
Related LinksXC7A50T-, XC7A50T-L1FTG256I Datasheet, Xilinx Distributor
XC7A50T-L1FTG256I Details Description
Related parts for XC7A50T-L1FTG256I
RECT BRIDGE GPP 400V 15A GBJ datasheet.pdf
CONN RCPT 16-20AWG CRIMP 30GOLD datasheet.pdf
IC 8MHZ Z8500 SCC 40-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 55V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf